Idea  //  Pomysł na dobrą przygodę

Czym jest Orienter?

Dlaczego warto wziąć udział

ORIENTER jest drużynowym rajdem na orientację. Oznacza to, że uczestnicy startują w drużynach i wspólnie pokonują trasę rajdu. Każdy z uczesników zostaje wyposażony w mapę z zaznaczonymi na niej punktami kontrolnymi do zdobycia. Zadaniem uczestników jest odnalezienie jak największej liczby punktów kontrolnych w określonym limicie czasowym.

Start w drużynie zapewnia dobrą integrację uczestników. Wspólne nawigowanie, czytanie mapy i podejmowanie decyzji, przybliża do satysfakcji jaką jest niewątpliwie pokonywanie kolejnych odcinków trasy. Najważniejsze jednak jest pokonywanie własnych słabości oraz sprawdzenie swojego hartu ducha, pozostałe elementy takie jak umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem są tylko środkiem do osiągnięcia celu.

Idea Orientera częściowo nawiązuje do rogainingu (starty drużynowe, zróżnicowana wartość punktowa dla łatwych i trudnych punktów kontrolnych), czerpie też z klasycznej orientacji (punkty mylne, punkty stowarzyszone) i zawiera elementy radioorientacji satelitarnej (stosunkowo nowa konkurencja orientacji).

Sportowa nawigacja satelitarna

Absolutna nowość - nowa forma orientacji

Nawigacja Garmin

Sportowa nawigacja satelitarna jest stosunkowo nową konkurencją orientacji sportowej. Wywodzi się z radioorientacji (tzw. łowy na lisa) gdzie punkty kontrolne są nadajnikami radiowymi o określonej częstotliwości (3,5 lub 144Mhz). Zadaniem uczestników jest zlokalizowanie i zdobycie punktów za pomocą anten kierunkowych.

Sportowa nawigacja satelitarna polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych przy pomocy ręcznych odbiorników GPS. Na Orienterze drużyny wyposażane są w nawigację firmy
Garmin - Dakota20. Przy czym należy od razu zaznaczyć, że urządzenie wskazuje tylko odległość w linii prostej do danego punktu kontrolnego oraz kierunek - mapa jest usunięta z urządzenia.
Uczestnicy otrzymują mapy papierowe bez zaznaczonych punktów kontrolnych. Kierując się parametrami odległości i kierunku starają się wyznaczyć na mapie najlepszy wariant trasy. Współrzędne punktów kontrolnych zostaną wcześniej wprowadzone do pamięci urządzenia.

Czytaj o zasadach klasyfikacji.

Zapis i ocena trasy

Tracker GPS

Zapis trasy GPS

W naszej ocenie, typowe rajdy na orientację, ze względu na swoją specyfikę, traktują orientację sportową bardziej kondycyjnie niż nawigacyjnie. Oczywiście umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem, czyli umiejętności nawigacyjne, są bardzo ważnym czynnikiem ale o klasyfikacji zawodnika najczęściej decyduje czas pokonania trasy rajdu a nie "jakość" pokonanej trasy.

Ocena trasy czy poszczególnych wariantów jakie obrali uczestnicy, zdobywając poszczególne punkty kontrolne, stała się możliwa dzięki zastosowaniu trackerów GPS, które zapamiętują cały przebieg trasy.

Warto tutaj nadmienić, że podobna konkurencja na Tropicielu - Przygodowym Rajdzie na Orientację, cieszy się największym zainteresowaniem spośród wszystkich proponowanych tras.

Czytaj o zasadach klasyfikacji.

Mapa i kompas

Nawigacja klasyczna

Nawigacja klasyczna

Doświadczenie mówi nam, że dobra klasyczna trasa wystarczy żeby rajd na orientację, miał szerokie grono zainteresowanych. Jednakże chęć rozwoju, niejako wymusza potrzebę poszukiwania nowych rozwiązań czy oryginalnych pomysłów.

Fundament rajdu na orientację wzbogacony o nowe świeże pomysły gwarantuje niezapomnianą przygodę. Wybraliśmy z orientacji klasycznej wszystko co najlepsze (rogaining, scorelauf, punkty wagowe, punkty kontrolne mylne i stowarzyszone itp.) i przyprawiliśmy to doświadczeniem.

Czytaj o zasadach klasyfikacji.

Rodzinna przygoda

Nawigacja dla najmłodszych

Rodzinna przygoda

Czy w dzieciństwie nie wybralibyście się ze swoim Ojcem na wyprawę do lasu? Dla dzieci takie przygody są bezcenne. Wyjątkowe wspomnienia z dzieciństwa zapisują się w pamięci na całe życie. Zabierz swoją rodzinę daleko od miejskiego zgiełku i przeżyj z nimi przygodę.

Czytaj o zasadach klasyfikacji.

Rower

Mapa, kompas i dwa kółka

Mapa, kompas i dwa kółka

Jeśli potrafimy zapewnić przygodę pieszo, to dlaczego by nie na rowerze? Orienter nie zapomniał też o miłośnikach dwóch kółek. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj o zasadach klasyfikacji.